Local Election Results

Select Race
Return To Top

Lauderdale County Tax Collector -Rep.

Total Votes: 10,192 Reporting: 100% Reporting
Bobby Faerber (R) 2,576
25%
Michael W. Riordan, III (R) 166
2%
Doris Spidle (R) 7,450
73%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Tax Collector -Dem.

Total Votes: 3,238 Reporting: 100% Reporting
Scotty Cole (D) 2,098
65%
Winner Winner
Joseph Norwood (D) 1,140
35%
Return To Top

Lauderdale County Supervisor District 1-Rep.

Total Votes: 2,371 Reporting: 100% Reporting
Burnie Berry (R) 18
1%
Eddie D. Harper (R) 554
23%
Mike Marlow (R) 436
18%
William "Mike" Melton (R) 82
3%
Jonathan "Coach" Wells (R) 1,281
54%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Supervisor District 2-Dem.

Total Votes: 1,012 Reporting: 100% Reporting
Craig Houston (D) 646
64%
Winner Winner
Cornelius Parks (D) 366
36%
Return To Top

Lauderdale County Supervisor District 2-Rep.

Total Votes: 1,153 Reporting: 100% Reporting
Christopher Von Cockrell (R) 160
14%
Wayman Newell (R) 993
86%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Supervisor District 3-Rep.

Total Votes: 2,799 Reporting: 100% Reporting
Oris D. "Odie" Barrett (R) 505
18%
Chris Hudnall (R) 294
11%
Chuck Mathis (R) 211
8%
Josh Todd (R) 1,789
64%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Supervisor District 4 -Dem.

Total Votes: 773 Reporting: 100% Reporting
Joseph "Joe" Norwood (D) 634
82%
Winner Winner
Dennis M. Patterson (D) 139
18%
Return To Top

Lauderdale County Supervisor District 5-Rep.

Total Votes: 2,790 Reporting: 100% Reporting
Nolan E. Butler (R) 78
3%
Tommy Galyean (R) 830
30%
Kyle Rutledge (R) 1,882
67%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Justice Court Judge District 2 -Dem.

Total Votes: 1,312 Reporting: 100% Reporting
Eddie Gray Holt (D) 293
22%
M. Robbie Robinson (D) 1,019
78%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Justice Court Judge Dist. 4 -Rep.

Total Votes: 2,557 Reporting: 100% Reporting
Charles Graham (R) 922
36%
Danny Knight (R) 1,635
64%
Winner Winner
Return To Top

Lauderdale County Constable District 2 -Dem.

Total Votes: 1,245 Reporting: 100% Reporting
Ondray M. Harris Sr. (D) 884
71%
Winner Winner
Cedric Ruffin (D) 361
29%
Return To Top

Clarke County Supervisor District 2 -Dem.

Total Votes: 623 Reporting: 100% Reporting
Lorenzo Carter (D) 369
59%
Winner Winner
Cleveland "Baba" Peebles (D) 254
41%
Return To Top

Clarke County Constable Place 1 -Dem.

Total Votes: 1,020 Reporting: 100% Reporting
Renaldo "BoJack" Hopkins (D) 378
37%
Willie Charles McKines (D) 301
30%
Beverly Trotter (D) 341
33%
Return To Top

Kemper County Supervisor District 5 -Dem.

Total Votes: 640 Reporting: 100% Reporting
Roy O. Vandevender (D) 365
57%
Winner Winner
John Welch (D) 275
43%
Return To Top

Kemper County Supervisor District 4 -Dem.

Total Votes: 650 Reporting: 100% Reporting
Marcell Chamberlin (D) 88
14%
Joyce Lampe' (D) 68
10%
Mike Luke (D) 377
58%
Winner Winner
Sonny McGraw (D) 117
18%
Return To Top

Kemper County Constable Post 2 -Dem.

Total Votes: 1,498 Reporting: 100% Reporting
Wavie Cox (D) 174
12%
Randy Thornton (D) 651
43%
Samuel Tisdale Jr. (D) 673
45%
Return To Top

Kemper County Justice Court Judge Post 2 -Dem.

Total Votes: 1,492 Reporting: 100% Reporting
Chris Chamberlin (D) 449
30%
Linda Sciple Wright (D) 1,043
70%
Winner Winner
Return To Top

Kemper County Supervisor District 3 -Dem.

Total Votes: 628 Reporting: 100% Reporting
Justin Creer (D) 257
41%
John Paul Darnell (D) 149
24%
Judi Sullivan (D) 222
35%
Return To Top

Kemper County Constable Post 1 -Dem.

Total Votes: 1,475 Reporting: 100% Reporting
Willie Darden "Muttie" (D) 594
40%
Ray "RC" Williams (D) 881
60%
Winner Winner
Return To Top

Kemper County Justice Court Judge Post 1 -Dem.

Total Votes: 1,590 Reporting: 100% Reporting
Mary Purvis Gully (D) 1,000
63%
Winner Winner
Thenesha R. Hopson (D) 590
37%
Return To Top

Kemper County Supervisor District 1 -Dem.

Total Votes: 586 Reporting: 100% Reporting
Charles E. Cross Sr. (D) 76
13%
James P. "Pat" Granger (D) 273
47%
Janet Townsend Watt (D) 237
40%
Return To Top

Kemper County School Superintendent -Dem.

Total Votes: 3,048 Reporting: 100% Reporting
Kelvin K. Fuller Sr. (D) 1,196
39%
Carol Newton (D) 289
9%
Jackie Pollock (D) 1,563
51%
Winner Winner
Return To Top

Kemper County Sheriff -Dem.

Total Votes: 3,131 Reporting: 100% Reporting
Steven D. Jackson (D) 1,213
39%
James Moore Sr. (D) 1,586
51%
Winner Winner
Reginald Spencer (D) 332
11%
Return To Top

Kemper County Chancery Clerk-Dem.

Total Votes: 2,998 Reporting: 100% Reporting
Sherline "Dee" Dansby Watkins (D) 1,746
58%
Winner Winner
Nakisha Woods (D) 1,252
42%
Return To Top

Newton County Supervisor District 5 -Dem.

Total Votes: 211 Reporting: 100% Reporting
Carroll D. Johnson (D) 130
62%
Winner Winner
Jimmy Johnson (D) 81
38%
Return To Top

Newton County Supervisor District 4 -Rep.

Total Votes: 661 Reporting: 100% Reporting
Charles Godwin (Rep.) 535
81%
Winner Winner
Clarence David Hall Jr. (Rep.) 75
11%
David Kelly (Rep.) 51
8%
Return To Top

Supervisor District 4 Newton County-Dem.

Total Votes: 309 Reporting: 100% Reporting
Terry Crosby (Dem.) 112
36%
Chris "Gibby" Gibbs (Dem.) 197
64%
Winner Winner
Return To Top

Newton County Supervisor District 2 -Rep.

Total Votes: 1,040 Reporting: 100% reporting
Joe Alexander (R) 871
84%
Winner Winner
Jerry Tucker (R) 169
16%
Return To Top

Newton County Sheriff -Rep.

Total Votes: 3,513 Reporting: 100% Reporting
Harvey Curry (R) 296
8%
Jackie Knight (R) 2,676
76%
Winner Winner
Darrell Thornton (R) 541
15%
Return To Top

Neshoba County Sheriff-Rep.

Total Votes: 5,601 Reporting: 100% Reporting
Rudolph Gentry (R) 506
9%
Tommy G. Waddell (R) 5,095
91%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County School Superintendent -Rep.

Total Votes: 4,373 Reporting: 100% Reporting
Trina Cheatham (R) 1,202
27%
Joe Killens (R) 3,171
73%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Supervisor District 1 -Rep.

Total Votes: 778 Reporting: 100% Reporting
Keith E. Lillis (R) 395
51%
Bobby Joe Lovern (R) 242
31%
Stanley G. Tolbert (R) 141
18%
Return To Top

Neshoba County Supervisor District 2 -Rep.

Total Votes: 1,514 Reporting: 100% Reporting
Kevin Cumberland (R) 768
51%
Jimmy Kemp (R) 375
25%
Larry A. Myers (R) 371
25%
Return To Top

Neshoba County Supervisor District 2 -Democrat

Total Votes: 134 Reporting: 100% Reporting
Sherrel D. Stokes (D) 58
43%
Steve Stovall (D) 76
57%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Supervisor District 3-Rep.

Total Votes: 1,588 Reporting: 100% Reporting
Jerry L. Goforth (R) 683
43%
John P. Goul (R) 118
7%
Kinsey Smith (R) 787
50%
Return To Top

Neshoba County Supervisor District 4 -Rep.

Total Votes: 1,238 Reporting: 100% Reporting
Mike Moorehead (R) 212
17%
Marty Sistrunk (R) 469
38%
Allen White (R) 330
27%
Jimmy Wilson (R) 227
18%
Return To Top

Neshoba County Supervisor District 5 -Democrat

Total Votes: 649 Reporting: 100% Reporting
Jerald McClendon (D) 260
40%
Obbie Riley (D) 389
60%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Tax Assessor -Rep.

Total Votes: 5,589 Reporting: 100% Reporting
Carol C. Gentry (R) 662
12%
Mike Lewis (R) 4,927
88%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Coroner - Republican

Total Votes: 5,560 Reporting: 100% Reporting
Percy Allen Collins (R) 1,937
35%
John E. Stephens (R) 3,623
65%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Attorney-Republican

Total Votes: 5,529 Reporting: 100% Reporting
James L. Lane Jr. (R) 1,145
21%
Caleb E. May (R) 4,384
79%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Justice Court Judge Place 2-Democrat

Total Votes: 567 Reporting: 100% Reporting
Shawn Holley (D) 74
13%
Deric D. Horne (D) 493
87%
Winner Winner
Return To Top

Neshoba County Justice Court Judge Place 2 -Rep.

Total Votes: 2,141 Reporting: 100% Reporting
Bill Howell (R) 432
20%
Mike Snow (R) 942
44%
Johnathan "Earl" Spears (R) 767
36%
Return To Top

Neshoba County Constable Place 1 -Rep.

Total Votes: 3,332 Reporting: 100%
Paul Payne (R) 2,980
89%
Winner Winner
Leavy Shoffner Jr. (R) 352
11%
Return To Top

Jasper County Sheriff-Dem.

Total Votes: 5,371 Reporting: 100% Reporting
Ashton Graham (D) 305
6%
Prentiss Henley Jr. (D) 119
2%
Randy Johnson (D) 2,096
39%
Chris "Sarge" Sargent (D) 2,552
48%
Stacy Tatum (D) 299
6%
Return To Top

Jasper County Chancery Clerk -Dem.

Total Votes: 5,271 Reporting: 100% Reporting
B. Downs Ravenhorst (D) 2,837
54%
Winner Winner
M. McCullum Stewart (D) 2,434
46%
Return To Top

Jasper County Tax Assessor Collector -Dem.

Total Votes: 5,292 Reporting: 100% Reporting
Jeremy Breland (D) 391
7%
K. Monique Campbell (D) 1,127
21%
Ronnie Hamrick (D) 894
17%
Angelia McCain (D) 585
11%
Chris McCullough (D) 640
12%
Tim McRee (D) 964
18%
Jonathan Pippen (D) 691
13%
Return To Top

Jasper County Supervisor Beat 1 -Dem.

Total Votes: 1,048 Reporting: 100% Reporting
Glenwood Cotten (D) 151
14%
Eddie Helms (D) 593
57%
Winner Winner
Mike King (D) 147
14%
Bobby Phillips (D) 157
15%
Return To Top

Jasper County Supervisor Beat 2 -Dem.

Total Votes: 1,000 Reporting: 100% Reporting
Henry Hayes (D) 292
29%
Sandy Stephens (D) 708
71%
Winner Winner
Return To Top

Jasper County Supervisor Beat 3 -Dem.

Total Votes: 1,155 Reporting: 100% Reporting
Rafael Farrell (D) 362
31%
Doug Rogers (D) 793
69%
Winner Winner
Return To Top

Jasper County Supervisor Beat 4 Dem.

Total Votes: 1,128 Reporting: 100% Reporting
Nathan Dykes (D) 124
11%
H.L. Yuddy Hegwood (D) 478
42%
Johnny Rowell (D) 526
47%
Return To Top

Jasper County Supervisor Beat 5 -Dem.

Total Votes: 1,042 Reporting: 100% Reporting
Cheryl Turner Gavin (D) 164
16%
Curtis Gray Sr. (D) 668
64%
Winner Winner
Edward Windham (D) 124
12%
J. Mitchel Windham (D) 86
8%
Return To Top

Justice Court Judge District 2-Dem.

Total Votes: 3,269 Reporting: 100% Reporting
Kenji Curry (D) 1,001
31%
J. Marvin Jones (D) 2,268
69%
Winner Winner
Return To Top

Jasper County Constable District 1-Dem.

Total Votes: 1,958 Reporting: 100% Reporting
Jerrod McLain (D) 779
40%
Gregory Terrell (D) 1,179
60%
Winner Winner
Return To Top

Jasper County Constable District 2 -Dem.

Total Votes: 3,189 Reporting: 100% Reporting
Keith Barlow (D) 2,805
88%
Winner Winner
Robert "Bum" Boyanton (D) 384
12%

Election Results

Return To Top

Governor (Dem)

Reporting: 99%
Robert Gray (Dem)146,163
51%
WinnerWinner
Vicki Slater (Dem)86,715
30%
Valerie Short (Dem)53,819
19%
Return To Top

Governor (Rep)

Reporting: 99%
Phil Bryant (GOP)248,888
92%
WinnerWinner
Mitch Young (GOP)22,471
8%
Return To Top

Lt. Governor (Dem)

Reporting: 99%
Tim Johnson (Dem)211,240
76%
WinnerWinner
Jelani Barr (Dem)67,451
24%
Return To Top

Lt. Governor (Rep)

Reporting: 99%
Tate Reeves (GOP)220,028
82%
WinnerWinner
Alisha McElhenney (GOP)46,993
18%
Return To Top

Auditor (Rep)

Reporting: 99%
Stacey Pickering (GOP)179,159
68%
WinnerWinner
Mary Butler (GOP)85,665
32%
Return To Top

State Treasurer (Rep)

Reporting: 99%
Lynn Fitch (GOP)150,552
57%
WinnerWinner
David McRae (GOP)112,141
43%
Return To Top

Ins. Commissioner (Rep)

Reporting: 99%
Mike Chaney (GOP)189,218
72%
WinnerWinner
John Mosley (GOP)72,140
28%
Return To Top

PSC Northern Dist. (Rep)

Reporting: 100%
Sam Britton (GOP)54,662
46%
Tony Smith (GOP)33,440
28%
Mike Collier (GOP)29,541
25%
Return To Top

PSC Central Dist. (Dem)

Reporting: 99%
Cecil Brown (Dem)66,287
73%
WinnerWinner
Bruce Burton (Dem)24,332
27%
Return To Top

PSC Central Dist. (Rep)

Reporting: 99%
Brent Bailey (GOP)47,130
63%
WinnerWinner
Tony Greer (GOP)27,129
37%
Return To Top

Trans. Comm. Northern (Rep)

Reporting: 98%
Mike Tagert (GOP)49,029
80%
WinnerWinner
Jimmie Mills (GOP)12,025
20%
Return To Top

Trans. Comm. Central (Dem)

Reporting: 99%
Mary Coleman (Dem)43,992
48%
Robert Amos (Dem)29,659
33%
Natasha Magee-Woods (Dem)17,547
19%
Return To Top

State House Dist. 3 (Dem)

Reporting: 100%
Lauren Childers (Dem)3,174
69%
WinnerWinner
Jimmy Russell (Dem)1,453
31%
Return To Top

State House Dist. 5 (Dem)

Reporting: 100%
John Faulkner (Dem)3,957
75%
WinnerWinner
Jacqueline Simon (Dem)1,323
25%
Return To Top

State House Dist. 9 (Dem)

Reporting: 77%
Cedric Burnett (Dem)3,289
58%
Marilyn Young (Dem)2,420
42%
Return To Top

State House Dist. 11 (Dem)

Reporting: 100%
Lataisha Jackson (Dem)2,840
70%
WinnerWinner
Michael Cathey (Dem)1,198
30%
Return To Top

State House Dist. 17 (Dem)

Reporting: 100%
Charles Penson (Dem)592
78%
WinnerWinner
Jim Newman (Dem)167
22%
Return To Top

State House Dist. 26 (Dem)

Reporting: 100%
Orlando Paden (Dem)2,638
57%
WinnerWinner
Sanford Johnson (Dem)1,992
43%
Return To Top

State House Dist. 27 (Dem)

Reporting: 100%
Leroy Lacy (Dem)1,534
40%
Kenneth Walker (Dem)1,278
33%
Bulus Leflore (Dem)1,011
26%
Return To Top

State House Dist. 30 (Dem)

Reporting: 100%
Robert Huddleston (Dem)1,551
34%
Lester Williams (Dem)1,179
26%
Tracey Rosebud (Dem)912
20%
Zack Huffman (Dem)908
20%
Return To Top

State House Dist. 31 (Dem)

Reporting: 100%
Sara Thomas (Dem)3,131
67%
WinnerWinner
Charles Modley (Dem)1,529
33%
Return To Top

State House Dist. 34 (Dem)

Reporting: 100%
Kevin Horan (Dem)3,603
66%
WinnerWinner
Reta Holden (Dem)1,820
34%
Return To Top

State House Dist. 36 (Dem)

Reporting: 100%
Karl Gibbs (Dem)2,527
41%
Jimmy Davidson (Dem)2,073
34%
Edward Houston (Dem)1,569
25%
Return To Top

State House Dist. 40 (Dem)

Reporting: 100%
Hester Jackson-McCray (Dem)76
51%
Francis Miller (Dem)72
49%
Return To Top

State House Dist. 41 (Dem)

Reporting: 0%
Esther Harrison (Dem)0
0%
Kabir Karriem (Dem)0
0%
WinnerWinner
Return To Top

State House Dist. 42 (Dem)

Reporting: 100%
Carl Mickens (Dem)3,227
43%
Eugene Crosby (Dem)2,469
33%
Reecy Dickson (Dem)1,731
23%
Return To Top

State House Dist. 45 (Dem)

Reporting: 100%
Michael Evans (Dem)2,280
54%
WinnerWinner
Clark Adams (Dem)1,918
46%
Return To Top

State House Dist. 55 (Dem)

Reporting: 100%
Oscar Denton (Dem)1,403
76%
WinnerWinner
Chris Green (Dem)413
22%
Arrick Rice (Dem)29
2%
Return To Top

State House Dist. 63 (Dem)

Reporting: 100%
Deborah Dixon (Dem)1,745
51%
Machelle Kyles (Dem)1,686
49%
Return To Top

State House Dist. 65 (Dem)

Reporting: 100%
Christopher Bell (Dem)1,593
50%
James Covington (Dem)819
26%
Arquillas Coleman (Dem)786
25%
Return To Top

State House Dist. 66 (Dem)

Reporting: 100%
Jarvis Dortch (Dem)2,145
63%
WinnerWinner
Brad Oberhousen (Dem)1,270
37%
Return To Top

State House Dist. 68 (Dem)

Reporting: 100%
Credell Calhoun (Dem)1,873
71%
WinnerWinner
Kenneth Shearrill (Dem)780
29%
Return To Top

State House Dist. 69 (Dem)

Reporting: 100%
Alyce Clarke (Dem)1,751
76%
WinnerWinner
Plavise Patterson (Dem)561
24%
Return To Top

State House Dist. 70 (Dem)

Reporting: 100%
Kathy Sykes (Dem)1,320
39%
Samuel Begley (Dem)1,097
33%
Tammy Cotton (Dem)952
28%
Return To Top

State House Dist. 72 (Dem)

Reporting: 100%
Kimberly Campbell (Dem)2,881
89%
WinnerWinner
Corinthian Sanders (Dem)365
11%
Return To Top

State House Dist. 85 (Dem)

Reporting: 100%
America Middleton (Dem)2,649
53%
WinnerWinner
Maurice Hudson (Dem)1,279
26%
Allen Burks (Dem)1,076
22%
Return To Top

State House Dist. 98 (Dem)

Reporting: 100%
David Myers (Dem)1,910
52%
WinnerWinner
Tasha Dillon (Dem)1,797
48%
Return To Top

State House Dist. 110 (Dem)

Reporting: 100%
Jeramey Anderson (Dem)1,658
81%
WinnerWinner
Mitch Ellerby (Dem)388
19%
Return To Top

State House Dist. 121 (Dem)

Reporting: 100%
Hunter Dawkins (Dem)323
50%
Brian Pearse (Dem)323
50%
Return To Top

State House Dist. 6 (Rep)

Reporting: 100%
Dana Criswell (GOP)1,991
57%
WinnerWinner
Eugene Hamilton (GOP)1,497
43%
Return To Top

State House Dist. 7 (Rep)

Reporting: 100%
Steve Hopkins (GOP)1,717
54%
WinnerWinner
Wanda Jennings (GOP)1,477
46%
Return To Top

State House Dist. 17 (Rep)

Reporting: 100%
Shane Aguirre (GOP)2,596
65%
WinnerWinner
Mark Prince (GOP)1,422
35%
Brian Aldridge (GOP)0
0%
Return To Top

State House Dist. 19 (Rep)

Reporting: 100%
Randy Boyd (GOP)2,008
59%
WinnerWinner
Peggy Hussey (GOP)1,421
41%
Return To Top

State House Dist. 24 (Rep)

Reporting: 100%
Jeff Hale (GOP)1,421
37%
Rob Goudy (GOP)1,267
33%
Les Hooper (GOP)774
20%
Rick Clifton (GOP)352
9%
Return To Top

State House Dist. 25 (Rep)

Reporting: 100%
Dan Eubanks (GOP)1,475
53%
WinnerWinner
Gene Alday (GOP)707
26%
Julian Bramlett (GOP)577
21%
Melissa Conn (GOP)0
0%
Return To Top

State House Dist. 28 (Rep)

Reporting: 100%
Robert Foster (GOP)3,781
58%
WinnerWinner
Les Green (GOP)2,721
42%
Return To Top

State House Dist. 35 (Rep)

Reporting: 100%
Joey Hood (GOP)1,027
68%
WinnerWinner
Brian Sims (GOP)473
32%
Return To Top

State House Dist. 40 (Rep)

Reporting: 100%
Ashley Henley (GOP)798
57%
WinnerWinner
Pat Nelson (GOP)612
43%
Return To Top

State House Dist. 43 (Rep)

Reporting: 100%
Loyd Roberson (GOP)1,511
67%
WinnerWinner
Mac Smith (GOP)753
33%
Return To Top

State House Dist. 46 (Rep)

Reporting: 55%
Karl Oliver (GOP)389
35%
James Bennett (GOP)381
34%
Shed Hunger (GOP)347
31%
Return To Top

State House Dist. 58 (Rep)

Reporting: 100%
Joel Bomgar (GOP)4,096
68%
WinnerWinner
Bruce Bartley (GOP)1,940
32%
Return To Top

State House Dist. 60 (Rep)

Reporting: 100%
John Moore (GOP)3,275
70%
WinnerWinner
Paul Buisson (GOP)1,415
30%
Return To Top

State House Dist. 61 (Rep)

Reporting: 100%
Ray Rogers (GOP)1,807
55%
WinnerWinner
Randall Stephens (GOP)1,502
45%
Return To Top

State House Dist. 62 (Rep)

Reporting: 100%
Tom Weathersby (GOP)3,098
73%
WinnerWinner
Wesley Wilson (GOP)1,153
27%
Return To Top

State House Dist. 79 (Rep)

Reporting: 100%
Mark Tullos (GOP)1,614
77%
WinnerWinner
Gary Blakeney (GOP)473
23%
Return To Top

State House Dist. 87 (Rep)

Reporting: 100%
Chris Johnson (GOP)1,991
49%
Michael Davis (GOP)1,361
34%
Andy Mozingo (GOP)697
17%
Return To Top

State House Dist. 88 (Rep)

Reporting: 100%
Gary Staples (GOP)3,096
50%
Christopher Hodge (GOP)2,507
41%
Mitchell Pitts (GOP)528
9%
Return To Top

State House Dist. 90 (Rep)

Reporting: 100%
Noah Sanford (GOP)1,621
64%
WinnerWinner
Ricky Ward (GOP)904
36%
Return To Top

State House Dist. 100 (Rep)

Reporting: 100%
Ken Morgan (GOP)3,762
84%
WinnerWinner
Harry Griffith (GOP)725
16%
Return To Top

State House Dist. 102 (Rep)

Reporting: 100%
Toby Barker (GOP)2,356
88%
WinnerWinner
Ric McCluskey (GOP)318
12%
Return To Top

State House Dist. 112 (Rep)

Reporting: 100%
John Read (GOP)1,710
61%
WinnerWinner
Amanda Magee (GOP)1,116
39%
Return To Top

State House Dist. 114 (Rep)

Reporting: 100%
Jeffrey Guice (GOP)1,904
73%
WinnerWinner
Barney O'Neal (GOP)700
27%
Return To Top

State House Dist. 118 (Rep)

Reporting: 100%
Greg Haney (GOP)2,459
65%
WinnerWinner
John McCay (GOP)1,327
35%
Return To Top

State House Dist. 121 (Rep)

Reporting: 100%
Carolyn Crawford (GOP)1,893
56%
WinnerWinner
Jeff Wallace (GOP)1,483
44%
Return To Top

State Senate Dist. 10 (Dem)

Reporting: 100%
Bill Stone (Dem)5,334
58%
WinnerWinner
Steve Hale (Dem)3,900
42%
Return To Top

State Senate Dist. 11 (Dem)

Reporting: 100%
Robert Jackson (Dem)7,236
62%
WinnerWinner
Clara Dawkins-Davis (Dem)2,303
20%
James Edwards (Dem)2,173
19%
Return To Top

State Senate Dist. 21 (Dem)

Reporting: 100%
Barbara Blackmon (Dem)4,475
50%
Kenneth Jones (Dem)4,420
50%
Return To Top

State Senate Dist. 26 (Dem)

Reporting: 96%
John Horhn (Dem)5,399
75%
WinnerWinner
Stephen Thompson (Dem)1,845
25%
Return To Top

State Senate Dist. 29 (Dem)

Reporting: 100%
David Blount (Dem)6,424
84%
WinnerWinner
Kathryn Perry (Dem)811
11%
Eclecius Franklin (Dem)427
6%
Return To Top

State Senate Dist. 32 (Dem)

Reporting: 100%
Sampson Jackson (Dem)5,880
66%
WinnerWinner
Keith Jackson (Dem)3,031
34%
Return To Top

State Senate Dist. 34 (Dem)

Reporting: 100%
Juan Barnett (Dem)3,887
46%
Trey Chinn (Dem)2,304
27%
Deborah Woullard (Dem)2,286
27%
Haskins Montgomery (Dem)0
0%
Return To Top

State Senate Dist. 36 (Dem)

Reporting: 100%
Albert Butler (Dem)7,302
66%
WinnerWinner
Elvis Colenberg (Dem)2,386
22%
Jeffery Harness (Dem)1,314
12%
Return To Top

State Senate Dist. 37 (Dem)

Reporting: 100%
Bob Dearing (Dem)6,489
58%
WinnerWinner
Etta Batteaste-Taplin (Dem)4,695
42%
Return To Top

State Senate Dist. 38 (Dem)

Reporting: 100%
Tammy Witherspoon (Dem)3,558
29%
Angela Brooks (Dem)3,168
26%
Daryl Porter (Dem)2,578
21%
Albert Eubanks (Dem)1,542
13%
Gregory Harris (Dem)1,412
12%
Return To Top

State Senate Dist. 48 (Dem)

Reporting: 100%
Deborah Dawkins (Dem)1,882
65%
WinnerWinner
Joseph Piernas (Dem)997
35%
Return To Top

State Senate Dist. 1 (Rep)

Reporting: 100%
Chris Massey (GOP)7,365
68%
WinnerWinner
James Eubanks (GOP)3,439
32%
Return To Top

State Senate Dist. 6 (Rep)

Reporting: 100%
Chad McMahan (GOP)7,372
66%
WinnerWinner
Nancy Collins (GOP)3,717
34%
Return To Top

State Senate Dist. 17 (Rep)

Reporting: 100%
Charles Younger (GOP)4,446
64%
WinnerWinner
Robert Patrick (GOP)2,454
36%
Return To Top

State Senate Dist. 18 (Rep)

Reporting: 100%
Jenifer Branning (GOP)3,334
43%
Mark Forsman (GOP)1,853
24%
Speedy Calvert (GOP)1,629
21%
Curt Pace (GOP)941
12%
Return To Top

State Senate Dist. 23 (Rep)

Reporting: 100%
Briggs Hopson (GOP)4,853
91%
WinnerWinner
Bill Marcy (GOP)486
9%
Return To Top

State Senate Dist. 25 (Rep)

Reporting: 100%
Will Longwitz (GOP)8,494
71%
WinnerWinner
Bill Billingsley (GOP)3,528
29%
Return To Top

State Senate Dist. 32 (Rep)

Reporting: 100%
Don Wiggins (GOP)1,131
62%
WinnerWinner
Gilman Warren (GOP)696
38%
Return To Top

State Senate Dist. 35 (Rep)

Reporting: 100%
Chris Caughman (GOP)5,766
56%
WinnerWinner
Cliff Brown (GOP)3,045
30%
Lisa Stanley (GOP)1,461
14%
Return To Top

State Senate Dist. 37 (Rep)

Reporting: 100%
Melanie Sojourner (GOP)2,389
56%
WinnerWinner
Lane Reed (GOP)1,446
34%
Curtis Moroney (GOP)467
11%
Return To Top

State Senate Dist. 39 (Rep)

Reporting: 100%
Sally Doty (GOP)3,940
57%
WinnerWinner
Mike Campbell (GOP)2,933
43%
Return To Top

State Senate Dist. 43 (Rep)

Reporting: 100%
Dennis DeBar (GOP)3,367
55%
WinnerWinner
Phillip Gandy (GOP)2,791
45%
Return To Top

State Senate Dist. 47 (Rep)

Reporting: 100%
Joseph Seymour (GOP)2,391
34%
Mike Tyson (GOP)2,066
29%
Anne Smith (GOP)1,550
22%
Rogena Mitchell (GOP)1,087
15%
Return To Top

State Senate Dist. 49 (Rep)

Reporting: 100%
Sean Tindell (GOP)6,162
70%
WinnerWinner
Katherine DeCoito (GOP)2,655
30%
Return To Top

State Senate Dist. 51 (Rep)

Reporting: 100%
Michael Watson (GOP)5,005
65%
WinnerWinner
Butch Loper (GOP)2,654
35%
WTOK-TV 815 23rd Ave Meridian, Ms. 39301 Phone: (601) 693-1441
Copyright © 2002-2015 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability
Gray Television, Inc.