2011 Candidates for State Offices in Mississippi

By: The Associated Press
By: The Associated Press

GOVERNOR
Democrats: William Bond Compton of Meridian, Johnny DuPree of Hattiesburg, Bill Luckett of Clarksdale, Guy Dale Shaw of Coffeeville.

Republicans: James Broadwater of Byram, Phil Bryant of Flowood, Dave Dennis of Pass Christian, Hudson Holliday of Poplarville, Ron Williams of Moss Point.

Independent: William D. Oatis, city unavailable.

Reform Party: Shawn O'Hara of Hattiesburg.
--------
LIEUTENANT GOVERNOR
Republicans: Billy Hewes of Gulfport, Tate Reeves of Flowood.

Reform Party: Tracella Lou O'Hara Hill of Hattiesburg.
--------
ATTORNEY GENERAL
Democrat: Jim Hood of Houston (incumbent).

Republican: Steve Simpson of Gulfport.
--------
SECRETARY OF STATE
Republicans: Ricky Dombrowski of Gulfport, Delbert Hosemann of Jackson (incumbent).

Reform Party: John Pannell, city unavailable.
--------
TREASURER
Democrats: Connie Moran of Ocean Springs

Republicans: Lynn Fitch of Madison, Lucien Smith of Jackson, Lee Yancey of Brandon.

Reform Party: Shawn O'Hara of Hattiesburg.
--------
AUDITOR
Republican: Stacey Pickering of Laurel.

Reform Party: Ashley Norwood of Canton.
--------
INSURANCE COMMISSIONER
Democrat: Louis Fondren of Pascagoula.

Republican: Mike Chaney of Vicksburg (incumbent).

Reform Party: Barbara Dale Washer of Hattiesburg.
--------
AGRICULTURE COMMISSIONER
Democrat: Joel Gill of Pickens.

Republicans: Cindy Hyde-Smith of Brookhaven, Max Phillips of
Taylorsville, Dannie Reed of Ackerman.

Reform Party: Cathy L. Toole, city unavailable.
--------
PUBLIC SERVICE COMMISSIONER, NORTHERN DISTRICT
Democrat: Brandon Presley of Nettleton (incumbent).

Republicans: Boyce Adams of Columbus, Marvin Cox of Southaven.
--------
PUBLIC SERVICE COMMISSIONER, CENTRAL DISTRICT
Democrats: Bruce Burton of Jackson, Marshand Crisler of Jackson,
Addie Green of Bolton.

Republicans: Charles Barbour of Jackson, Lynn Posey of Union
Church (incumbent).

Independent: Danny Ayers, city unavailable.
--------
PUBLIC SERVICE COMMISSIONER, SOUTHERN DISTRICT
Democrats: Thomas Blanton of Hattiesburg, James M. Buckhaults of
Ellisville, Mike Collier of Hattiesburg.

Republicans: Leonard Bentz of Biloxi (incumbent), Travis Rose of Ocean Springs.
--------
TRANSPORTATION COMMISSIONER, NORTHERN DISTRICT
Democrat: Ray Minor of Holly Springs.

Republicans: Mike Tagert of Starkville (incumbent), John Caldwell
Sr. of Nesbit.
--------
TRANSPORTATION COMMISSIONER, CENTRAL DISTRICT
Democrat: Dorothy Benford of Jackson.

Republicans: Dick Hall of Brandon (incumbent), Tim Johnson of Madison.
--------
TRANSPORTATION COMMISSIONER, SOUTHERN DISTRICT
Democrat: Larry Albritton of Picayune.

Republicans: Scottie Cuevas of Pass Christian, Tom King of Petal.

Click the link below to see the candidates running for Mississippi House and Senate.

Party primaries are Aug. 2, and the general election is Nov. 8.


WTOK-TV 815 23rd Ave Meridian, Ms. 39301 Phone: (601) 693-1441
Copyright © 2002-2014 - Designed by Gray Digital Media - Powered by Clickability 117275198 - wtok.com/a?a=117275198
Gray Television, Inc.