Advertisement

High school basketball playoff update

Choctaw Central girls basketball defeated Ripley 56-40 in the MHSAA Class 4A playoffs
Choctaw Central girls basketball defeated Ripley 56-40 in the MHSAA Class 4A playoffs(WTOK Sports)
Published: Feb. 23, 2021 at 11:52 AM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

MERIDIAN, Miss. (WTOK) - High school basketball playoffs resumed Monday night for Mississippi public schools after the postseason was delayed by last week’s winter storms.

Here is a breakdown by class of which teams are still in the hunt for a state title and which teams have been eliminated:

CLASS 6A

Meridian girls host St. Martin (2/24 @ 6:00 pm)

Meridian boys host Brandon (2/25 @ 6:00 pm)

CLASS 5A

Neshoba Central girls beat Grenada 59-25. They will travel to Vicksburg on Wednesday.

Wayne County girls defeated Hattiesburg 48-45. They face the winner of the Natchez/Brookhaven game.

Wayne County boys fell to Picayune 55-52. They have been eliminated.

CLASS 4A

NE Lauderdale girls lost to North Pontotoc 49-48. They have been eliminated.

NE Lauderdale boys beat North Pontotoc 72-54. They travel to Pontotoc on Thursday.

Newton County girls lost to Moss Point 43-37. They have been eliminated.

Choctaw Central girls defeated Ripley 56-40. They host South Pontotoc on Wednesday.

Quitman girls host North Pike (2/24 @ 6:00 pm)

Quitman boys host Raymond (2/25 @ 6:00 pm)

Louisville girls beat New Albany 41-34. They host Mooreville on Wednesday.

Louisville boys lost to New Albany 82-62. They have been eliminated.

Kosciusko boys beat Ripley 55-47. They will travel to Yazoo City on Thursday.

CLASS 3A

SE Lauderdale girls lost 61-38 to Tylertown. They have been eliminated.

SE Lauderdale boys fell 56-50 to Tylertown. They have been eliminated.

Clarkdale girls lost to Jefferson Davis County 64-43. They have been eliminated.

Kemper County girls beat West Marion 49-21. They host Velma Jackson on Wednesday.

Kemper County boys defeated West Marion 78-45. They host Yazoo County on Thursday.

Noxubee County girls beat Alcorn Central 59-47. They host North Panola on Wednesday.

Noxubee County boys beat Amory 44-39. They travel to Winona on Thursday.

Forest fell to Jefferson Davis County 70-59. They have been eliminated.

CLASS 2A

Enterprise boys fell to St. Patrick 76-40. They have been eliminated.

Newton girls won via Loyd Star forfeit. They travel to North Forrest on Wednesday.

Newton boys beat Enterprise-Lincoln 79-37. They host Heidelberg on Thursday.

Union girls beat Bogue Chitto 46-43. They host Puckett on Wednesday.

Union boys defeated Wesson 53-35. They travel to Bay Springs on Thursday.

Philadelphia girls beat Wesson 44-34. They travel to Bay Springs on Wednesday.

Philadelphia boys beat Loyd Star 73-45. They travel to St. Patrick on Thursday.

Heidelberg girls fell to East Marion 60-36. They have been eliminated.

Heidelberg boys beat North Forrest 72-62. They travel to Newton on Thursday.

Lake girls fell to West Lincoln 57-54. They have been eliminated.

CLASS 1A

Nanih Waiya girls fell to Sacred Heart 63-29. They have been eliminated.

Nanih Waiya boys defeated Resurrection Christian 68-37. They travel to McEvans on Thursday.

Sebastopol girls host French Camp Academy (2/24 @ 6:00 pm)

Copyright 2021 WTOK. All rights reserved.